Oppo A7
7.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A7 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - V3 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V1 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V2 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - V3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.4 x 8.1 mm (6.14 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 16 MP , f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glazing Blue, Dazzling Gold, Rose Pink |
| Models | CPH1901, CPH1903, CPH1905, PBFM00, PBFT00 |
| Price | About 294 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A7 released?
The Oppo A7 was announced 2018, November.
What is the Oppo A7's display size?
The Oppo A7 has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A7 have?
The Oppo A7 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A7 have?
The Oppo A7 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A7 have?
The Oppo A7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A7 battery capacity?
The Oppo A7 has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A7 support 5G?
No, the Oppo A7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A7 run?
The Oppo A7 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A7?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A7 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.