Oppo A71 (2018)
5.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo A71 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo A71 (2018) at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | UMTS 900 / 2100 / 850 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 73.8 x 7.6 mm (5.83 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); ; ColorOS 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM (IN) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Rose Gold |
| Models | CPH1801 |
| Price | About 141 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A71 (2018) released?
The Oppo A71 (2018) was announced 2018, February.
What is the Oppo A71 (2018)'s display size?
The Oppo A71 (2018) has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A71 (2018) have?
The Oppo A71 (2018) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A71 (2018) have?
The Oppo A71 (2018) is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A71 (2018) have?
The Oppo A71 (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A71 (2018) battery capacity?
The Oppo A71 (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Oppo A71 (2018) support 5G?
No, the Oppo A71 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS / LTE.
What operating system does the Oppo A71 (2018) run?
The Oppo A71 (2018) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A71 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A71 (2018) at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.