Oppo A77
7.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo A77 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo A77 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A77 LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A77t |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.3 x 75.9 x 7.4 mm (6.04 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); ColorOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Black |
| Models | CPH1715 |
| Price | About 304 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A77 released?
The Oppo A77 was announced 2017, July.
What is the Oppo A77's display size?
The Oppo A77 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A77 have?
The Oppo A77 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A77 have?
The Oppo A77 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A77 have?
The Oppo A77 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A77 battery capacity?
The Oppo A77 has a 3200 mAh battery.
Does the Oppo A77 support 5G?
No, the Oppo A77 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A77 run?
The Oppo A77 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A77?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A77 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.