Oppo A7x
7.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A7x is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A7x at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74 x 8 mm (6.17 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/3.1, 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Purple, Ice Flame Blue |
| Models | PBBM00 |
| Price | About 294 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A7x released?
The Oppo A7x was announced 2018, September.
What is the Oppo A7x's display size?
The Oppo A7x has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A7x have?
The Oppo A7x comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A7x have?
The Oppo A7x is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A7x have?
The Oppo A7x features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo A7x battery capacity?
The Oppo A7x has a 3500 mAh battery.
Does the Oppo A7x support 5G?
No, the Oppo A7x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A7x run?
The Oppo A7x runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A7x?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A7x at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.