Oppo A8
7.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A8 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 4230 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A8 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.3 mm (6.45 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, macro camera 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Green, Black |
| Models | PDBM00 |
| Price | About $165.24 |
● Questions about this phone
When was the Oppo A8 released?
The Oppo A8 was announced 2019, December.
What is the Oppo A8's display size?
The Oppo A8 has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A8 have?
The Oppo A8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A8 have?
The Oppo A8 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A8 have?
The Oppo A8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Oppo A8 battery capacity?
The Oppo A8 has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A8 support 5G?
No, the Oppo A8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo A8 run?
The Oppo A8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A8?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A8 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.