Oppo A83
6.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3180 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo A83 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3180 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo A83 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India, Thailand, Pakistan HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India, Thailand LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China (A83t) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Pakistan |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 73.1 x 7.7 mm (5.93 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); ColorOS 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Red, Blue |
| Models | CPH1729, CPH1827 |
| Price | About 217 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A83 released?
The Oppo A83 was announced 2018, January.
What is the Oppo A83's display size?
The Oppo A83 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A83 have?
The Oppo A83 is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A83 have?
The Oppo A83 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A83 have?
The Oppo A83 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A83 battery capacity?
The Oppo A83 has a 3180 mAh battery.
Does the Oppo A83 support 5G?
No, the Oppo A83 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A83 run?
The Oppo A83 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A83?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A83 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.