Oppo A9 (2020)
9.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A9 (2020) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A9 (2020) at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
10.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September Body |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 9.1 mm (6.44 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, UFS2.1 |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.3", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marine Green, Space Purple |
| Models | CPH1937, CPH1939 |
| Price | 282 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A9 (2020) released?
The Oppo A9 (2020) was announced 2019, September.
What is the Oppo A9 (2020)'s display size?
The Oppo A9 (2020) has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A9 (2020) have?
The Oppo A9 (2020) is available with 4 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A9 (2020) have?
The Oppo A9 (2020) is available with 128GB / 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo A9 (2020) have?
The Oppo A9 (2020) features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo A9 (2020) battery capacity?
The Oppo A9 (2020) has a 5000 mAh battery.
Does the Oppo A9 (2020) support 5G?
No, the Oppo A9 (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A9 (2020) run?
The Oppo A9 (2020) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A9 (2020)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A9 (2020) at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.