Oppo A91
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4025 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A91 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4025 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A91 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.4 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 50% in 30 min (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4025 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue, Red, Blue |
| Models | PCPM00 |
| Price | About $286 |
● Questions about this phone
When was the Oppo A91 released?
The Oppo A91 was announced 2019, December.
What is the Oppo A91's display size?
The Oppo A91 has a 6.4 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A91 have?
The Oppo A91 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A91 have?
The Oppo A91 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo A91 have?
The Oppo A91 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo A91 battery capacity?
The Oppo A91 has a 4025 mAh battery.
Does the Oppo A91 support 5G?
No, the Oppo A91 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A91 run?
The Oppo A91 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A91?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A91 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.