Oppo A9x
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A9x is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A9x at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 76.1 x 8.3 mm (6.38 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB/6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteorite Black, Ice Jade White |
| Price | 284 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A9x released?
The Oppo A9x was announced 2019, May.
What is the Oppo A9x's display size?
The Oppo A9x has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A9x have?
The Oppo A9x comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A9x have?
The Oppo A9x is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo A9x have?
The Oppo A9x features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo A9x battery capacity?
The Oppo A9x has a 4020 mAh battery.
Does the Oppo A9x support 5G?
No, the Oppo A9x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A9x run?
The Oppo A9x runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A9x?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A9x at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN