Oppo F1
1.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo F1 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo F1 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71 x 7.3 mm (5.65 x 2.80 x 0.29 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Gold |
| Models | F1f, F1w, F1fw, F1 |
| Price | About 250 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F1 released?
The Oppo F1 was announced 2016, January.
What is the Oppo F1's display size?
The Oppo F1 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F1 have?
The Oppo F1 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F1 have?
The Oppo F1 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo F1 have?
The Oppo F1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo F1 battery capacity?
The Oppo F1 has a 2500 mAh battery.
Does the Oppo F1 support 5G?
No, the Oppo F1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F1 run?
The Oppo F1 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F1?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F1 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.