Oppo F11 Pro
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo F11 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo F11 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V1 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V2 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 76.1 x 8.8 mm (6.35 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 103.6 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~397 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Thunder Black, Aurora Green |
| Models | CPH1969 |
| Price | About 349 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F11 Pro released?
The Oppo F11 Pro was announced 2019, March.
What is the Oppo F11 Pro's display size?
The Oppo F11 Pro has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F11 Pro have?
The Oppo F11 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F11 Pro have?
The Oppo F11 Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Oppo F11 Pro have?
The Oppo F11 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo F11 Pro battery capacity?
The Oppo F11 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo F11 Pro support 5G?
No, the Oppo F11 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F11 Pro run?
The Oppo F11 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F11 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F11 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN