Oppo F11
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo F11 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo F11 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V1 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V2 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - V3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 76.1 x 8.3 mm (6.38 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 105.2 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Flourite Purple, Marble Green, Jewelry White |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F11 released?
The Oppo F11 was announced 2019, March.
What is the Oppo F11's display size?
The Oppo F11 has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F11 have?
The Oppo F11 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F11 have?
The Oppo F11 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo F11 have?
The Oppo F11 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo F11 battery capacity?
The Oppo F11 has a 4020 mAh battery.
Does the Oppo F11 support 5G?
No, the Oppo F11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F11 run?
The Oppo F11 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F11?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F11 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN