Oppo F15
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4025 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo F15 is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4025 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo F15 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.4 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth senso";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 50% in 30 min (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4025 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lightening Black, Unicorn White |
| Models | CPH2001 |
| Price | About $280 |
● Questions about this phone
When was the Oppo F15 released?
The Oppo F15 was announced 2020, January.
What is the Oppo F15's display size?
The Oppo F15 has a 6.4 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F15 have?
The Oppo F15 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F15 have?
The Oppo F15 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo F15 have?
The Oppo F15 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo F15 battery capacity?
The Oppo F15 has a 4025 mAh battery.
Does the Oppo F15 support 5G?
No, the Oppo F15 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F15 run?
The Oppo F15 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F15?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F15 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.