Oppo F1s
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- CameraLED flash
- Memory3 GB RAM
- Battery3075 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo F1s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3075 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo F1s at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps or LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 76 x 7.4 mm (6.08 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6755 (28 nm) or MTK7650 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", PDAF |
| Dual | LED flash, panorama, HDR |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3075 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Gray |
| Models | A1601 |
| Price | About 272 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F1s released?
The Oppo F1s was announced 2016, August.
What is the Oppo F1s's display size?
The Oppo F1s has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F1s have?
The Oppo F1s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F1s have?
The Oppo F1s is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What is the Oppo F1s battery capacity?
The Oppo F1s has a 3075 mAh battery.
Does the Oppo F1s support 5G?
No, the Oppo F1s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F1s run?
The Oppo F1s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F1s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F1s at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.