Oppo F3
6.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Oppo F3 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Oppo F3 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 153.3 x 75.2 x 7.3 mm (6.04 x 2.96 x 0.29 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1/3.1" 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | CPH1609 |
| Price | About 283 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F3 released?
The Oppo F3 was announced 2017, May.
What is the Oppo F3's display size?
The Oppo F3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F3 have?
The Oppo F3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F3 have?
The Oppo F3 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo F3 have?
The Oppo F3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo F3 battery capacity?
The Oppo F3 has a 3200 mAh battery.
Does the Oppo F3 support 5G?
No, the Oppo F3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F3 run?
The Oppo F3 runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F3 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.