Oppo F5
6.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo F5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo F5 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Version 2 HSDPA 850 / 900 / 2100 - Version 1 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Version 1 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Version 2 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 76 x 7.5 mm (6.16 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); ColorOS 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Red (6 GB only) |
| Models | CPH1723, CPH1727 |
| Price | About 348 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F5 released?
The Oppo F5 was announced 2017, October.
What is the Oppo F5's display size?
The Oppo F5 has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F5 have?
The Oppo F5 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F5 have?
The Oppo F5 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo F5 have?
The Oppo F5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo F5 battery capacity?
The Oppo F5 has a 3200 mAh battery.
Does the Oppo F5 support 5G?
No, the Oppo F5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F5 run?
The Oppo F5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F5?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F5 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.