Oppo F7 Youth
6.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3410 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo F7 Youth is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3410 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo F7 Youth at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Taiwan HSDPA 850 / 900 / 2100 - Asia Pacific |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Taiwan LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Asia Pacific |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 7.8 mm (6.16 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Solar Red, Diamond Black |
| Price | About 272 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F7 Youth released?
The Oppo F7 Youth was announced 2018, May.
What is the Oppo F7 Youth's display size?
The Oppo F7 Youth has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F7 Youth have?
The Oppo F7 Youth comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F7 Youth have?
The Oppo F7 Youth is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo F7 Youth have?
The Oppo F7 Youth features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo F7 Youth battery capacity?
The Oppo F7 Youth has a 3410 mAh battery.
Does the Oppo F7 Youth support 5G?
No, the Oppo F7 Youth does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F7 Youth run?
The Oppo F7 Youth runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F7 Youth?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F7 Youth at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.