Oppo F7
7.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.23 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo F7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.23 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo F7 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75.3 x 7.8 mm (6.14 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.23 inches, 96.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Solar Red, Diamond Black, Moonlight Silver (64GB only) |
| Models | CPH1819, CPH1821 |
| Price | About 294 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F7 released?
The Oppo F7 was announced 2018, March.
What is the Oppo F7's display size?
The Oppo F7 has a 6.23 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F7 have?
The Oppo F7 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F7 have?
The Oppo F7 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo F7 have?
The Oppo F7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo F7 battery capacity?
The Oppo F7 has a 3400 mAh battery.
Does the Oppo F7 support 5G?
No, the Oppo F7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F7 run?
The Oppo F7 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F7?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F7 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.