Oppo F9 (F9 Pro)
7.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo F9 (F9 Pro) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo F9 (F9 Pro) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74 x 8 mm (6.17 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/3.1, 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sunrise Red, Twilight Blue, Starry Purple |
| Models | CPH1823, CPH1881, CPH1825 |
| Price | About 315 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F9 (F9 Pro) released?
The Oppo F9 (F9 Pro) was announced 2018, August.
What is the Oppo F9 (F9 Pro)'s display size?
The Oppo F9 (F9 Pro) has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F9 (F9 Pro) have?
The Oppo F9 (F9 Pro) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F9 (F9 Pro) have?
The Oppo F9 (F9 Pro) is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo F9 (F9 Pro) have?
The Oppo F9 (F9 Pro) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo F9 (F9 Pro) battery capacity?
The Oppo F9 (F9 Pro) has a 3500 mAh battery.
Does the Oppo F9 (F9 Pro) support 5G?
No, the Oppo F9 (F9 Pro) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F9 (F9 Pro) run?
The Oppo F9 (F9 Pro) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F9 (F9 Pro)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F9 (F9 Pro) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.