Oppo Find 5
5.0/ 10
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Oppo Find 5 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Oppo Find 5 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 141.8 x 68.8 x 8.9 mm (5.58 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 593 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Find 5 released?
The Oppo Find 5 was announced 2012, December. Released 2013, February.
What is the Oppo Find 5's display size?
The Oppo Find 5 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Find 5 have?
The Oppo Find 5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Find 5 have?
The Oppo Find 5 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Oppo Find 5 have?
The Oppo Find 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo Find 5 battery capacity?
The Oppo Find 5 has a 2500 mAh battery.
Does the Oppo Find 5 support 5G?
No, the Oppo Find 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Find 5 run?
The Oppo Find 5 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Find 5?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Find 5 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.