Oppo Find 7a
5.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Oppo Find 7a is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Oppo Find 7a at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - international model HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - Mexico & US model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) - International model LTE 700 / 1700 / 2100 - Mexico & US model |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 75 x 9.2 mm (6.01 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Oppo MaxxAudio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | X9006 |
| Price | About 405 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Find 7a released?
The Oppo Find 7a was announced 2014, March.
What is the Oppo Find 7a's display size?
The Oppo Find 7a has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Find 7a have?
The Oppo Find 7a comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Find 7a have?
The Oppo Find 7a is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo Find 7a have?
The Oppo Find 7a features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo Find 7a battery capacity?
The Oppo Find 7a has a 2800 mAh battery.
Does the Oppo Find 7a support 5G?
No, the Oppo Find 7a does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Find 7a run?
The Oppo Find 7a runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Find 7a?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Find 7a at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.