Oppo Find X Lamborghini
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.42 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo Find X Lamborghini is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.42 inches display, 8 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo Find X Lamborghini at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 66(1700/2100), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.2 x 9.4 mm (6.17 x 2.92 x 0.37 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/ back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.42 inches, 101.2 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS Motorized pop-up 20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 25 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 50W: 100% in 35 min (SuperVOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black (carbon fiber texture back) |
| Models | PAFM00, PAFT00, CPH1875, PAHM00 |
| Price | About 1,470 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Find X Lamborghini released?
The Oppo Find X Lamborghini was announced 2018, June.
What is the Oppo Find X Lamborghini's display size?
The Oppo Find X Lamborghini has a 6.42 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Find X Lamborghini have?
The Oppo Find X Lamborghini comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Find X Lamborghini have?
The Oppo Find X Lamborghini is available with 512GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo Find X Lamborghini have?
The Oppo Find X Lamborghini features a 16 MP main camera. Specifications: Motorized pop-up 16 MP.
What is the Oppo Find X Lamborghini battery capacity?
The Oppo Find X Lamborghini has a 3400 mAh battery.
Does the Oppo Find X Lamborghini support 5G?
No, the Oppo Find X Lamborghini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Find X Lamborghini run?
The Oppo Find X Lamborghini runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Find X Lamborghini?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Find X Lamborghini at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN