Oppo Find X3 Pro 5G
Updated May 2026
- Network5G
- Display—
- Camera50 MP
- Memory128 GB
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
The Oppo Find X3 and Oppo Find X3 Pro are Android-based smartphones manufactured by Oppo, unveiled in March 2021, succeeding the Oppo Find X2 and Find X2 Pro.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | ColorOS 11.2 / (based on Android 11) |
|---|---|
| RAM | 8 or 12 GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 128 GB or 256 GB UFS 3.1 |
| Display | 6.7 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (525 ppi with 20:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
| Main camera | 50 MP, f/1.8, 1/1.56", 1.0 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 13 MP, f/2.4, 52 mm (telephoto) + 3 MP, f/3.0 (macro), 2x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, / 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/240 fps |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.4, 26 mm, 1/2.8", 0.8 μm / 1080p@30 fps, HDR |
| Battery | 4500 mAh |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Weight | 193 g |
| Dimensions | 163.6 x 74 x 8.3 |
Design and display
The Oppo Find X3 Pro 5G features a modern display measuring 163.6 x 74 x 8.3. Display details: 6.7 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (525 ppi with 20:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+. The handset weighs 193 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Oppo Find X3 Pro 5G is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Octa-core. It ships with 8 or 12 GB LPDDR5 RAM of RAM. Storage options: 128 GB or 256 GB UFS 3.1.
Camera
The rear camera system on the Oppo Find X3 Pro 5G: 50 MP, f/1.8, 1/1.56", 1.0 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 13 MP, f/2.4, 52 mm (telephoto) + 3 MP, f/3.0 (macro), 2x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, / 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/240 fps. Front-facing camera: 32 MP, f/2.4, 26 mm, 1/2.8", 0.8 μm / 1080p@30 fps, HDR.
Battery and charging
The Oppo Find X3 Pro 5G packs a 4500 mAh battery. Charging support: SuperVOOC technology.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G and 5G.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G and 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 74 x 8.3 |
| Weight | 193 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.7 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (525 ppi with 20:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
PLATFORM | |
| OS | ColorOS 11.2 / (based on Android 11) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 128 GB or 256 GB UFS 3.1 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 1/1.56", 1.0 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 13 MP, f/2.4, 52 mm (telephoto) + 3 MP, f/3.0 (macro), 2x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, / 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/240 fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26 mm, 1/2.8", 0.8 μm / 1080p@30 fps, HDR |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers with active noise cancellation |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Battery Type | 4500 mAh |