Oppo Find X6 Pro 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera50 MP
- Memory256 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The Oppo Find X6 is a series of two Android-based smartphones manufactured by Oppo as part of its flagship Find X series. Unveiled as successors to the Oppo Find X5 series, both phones were unveiled on 21 March 2023. Currently, the Find X6 series is available for sale only in mainland China.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | ColorOS 13.1 / (based on Android 13) |
|---|---|
| RAM | 12 or 16 GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 256 GB or 512 GB UFS 4.0 |
| Display | 6.82 in LTPO2 AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 19.8:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
| Main camera | 50 MP, f/1.8, 1.0", 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), 2.8x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Weight | 218 g or 218 g |
| Dimensions | 164.8 x 76.2 x 9.5 |
Design and display
The Oppo Find X6 Pro 5G features a modern display measuring 164.8 x 76.2 x 9.5. Display details: 6.82 in LTPO2 AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 19.8:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+. The handset weighs 218 g or 218 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Oppo Find X6 Pro 5G is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Octa-core. It ships with 12 or 16 GB LPDDR5 RAM of RAM. Storage options: 256 GB or 512 GB UFS 4.0.
Camera
The rear camera system on the Oppo Find X6 Pro 5G: 50 MP, f/1.8, 1.0", 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), 2.8x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR,. Front-facing camera: 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm.
Battery and charging
The Oppo Find X6 Pro 5G packs a 5000 mAh battery. Charging support: SuperVOOC technology.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Dimensions | 164.8 x 76.2 x 9.5 |
| Weight | 218 g or 218 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.82 in LTPO2 AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 19.8:9 aspect ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
PLATFORM | |
| OS | ColorOS 13.1 / (based on Android 13) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 256 GB or 512 GB UFS 4.0 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 1.0", 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.2, 1/1.56", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), 2.8x optical zoom, omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers with active noise cancellation and Active Privacy Protection for Voice Call |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Battery Type | 5000 mAh |
MISC | |
| Models | Find X6: Black, Green, Gold Find X6 Pro: Black, Green, Brown |