Oppo Find X7 Ultra 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera50 MP
- Memory512 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 14
Sponsored
The Oppo Find X7 is a series of two Android-based smartphones manufactured by Oppo as part of its flagship Find X series. Unveiled as successors to the Oppo Find X6 series, both phones were launched on 8 January 2024. Just like its predecessor, the Find X6 series, the Find X7 series were released exclusively for the mainland Chinese market.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | ColorOS 14 / (based on Android 14) |
|---|---|
| RAM | 12 or 16 GB RAM LPDDR5X |
| Storage | 256 or 512 GB UFS 4.0 |
| Display | 6.82 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 90.3% screen-to-body ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
| Main camera | 50 MP, f/1.8, 23 mm, 1.0"-type, 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.0, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/2.6, 65 mm, 1/1.56" (telephoto), 2.8x optical zoom + 50 MP, f/4.3, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/4.3, 135 mm, 1/2.51" (telephoto), 6x optical zoom omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm, 4K@30 fps (Find X7), 4K@60 fps (Find X7 Ultra), HDR |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Weight | 221 g or 218 g |
| Dimensions | 164.3 x 76.2 x 9.5 |
Design and display
The Oppo Find X7 Ultra 5G features a modern display measuring 164.3 x 76.2 x 9.5. Display details: 6.82 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 90.3% screen-to-body ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+. The handset weighs 221 g or 218 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Oppo Find X7 Ultra 5G is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Octa-core. It ships with 12 or 16 GB RAM LPDDR5X of RAM. Storage options: 256 or 512 GB UFS 4.0.
Camera
The rear camera system on the Oppo Find X7 Ultra 5G: 50 MP, f/1.8, 23 mm, 1.0"-type, 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.0, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/2.6, 65 mm, 1/1.56" (telephoto), 2.8x optical zoom + 50 MP, f/4.3, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/4.3, 135 mm, 1/2.51" (telephoto), 6x optical zoom omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR,. Front-facing camera: 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm, 4K@30 fps (Find X7), 4K@60 fps (Find X7 Ultra), HDR.
Battery and charging
The Oppo Find X7 Ultra 5G packs a 5000 mAh battery. Charging support: SuperVOOC technology.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G. SIM configuration: Nano-SIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 76.2 x 9.5 |
| Weight | 221 g or 218 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.82 in LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 1440p, (510 ppi with 90.3% screen-to-body ratio), 120 Hz refresh rate, 1B colors, HDR10+ |
PLATFORM | |
| OS | ColorOS 14 / (based on Android 14) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 256 or 512 GB UFS 4.0 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 23 mm, 1.0"-type, 1.6 μm (wide) + 50 MP, f/2.0, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/2.6, 65 mm, 1/1.56" (telephoto), 2.8x optical zoom + 50 MP, f/4.3, 1/1.95", 1.0 μm (ultrawide) + 50 MP (telephoto), f/4.3, 135 mm, 1/2.51" (telephoto), 6x optical zoom omnidirectional PDAF, OIS, gyro-EIS, dual-LED flash, Auto HDR, |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74", 0.8 μm, 4K@30 fps (Find X7), 4K@60 fps (Find X7 Ultra), HDR |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers with active noise cancellation and Active Privacy Protection for Voice Call |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | SuperVOOC technology |
| Battery Type | 5000 mAh |
MISC | |
| Models | Ocean Blue, Sepia Brown, Tailored Black |