Oppo Joy Plus
4.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo Joy Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo Joy Plus at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 63 x 9.9 mm (4.88 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | R1011 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Joy Plus released?
The Oppo Joy Plus was announced 2015, April.
What is the Oppo Joy Plus's display size?
The Oppo Joy Plus has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Joy Plus have?
The Oppo Joy Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Joy Plus have?
The Oppo Joy Plus is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo Joy Plus have?
The Oppo Joy Plus features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Oppo Joy Plus battery capacity?
The Oppo Joy Plus has a 1700 mAh battery.
Does the Oppo Joy Plus support 5G?
No, the Oppo Joy Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Joy Plus run?
The Oppo Joy Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Joy Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Joy Plus at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.