Oppo K3
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.5 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3765 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo K3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3765 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo K3 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 76 x 9.4 mm (6.35 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 104.8 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.5", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3765 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Nebula Purple, Morning White |
| Models | CPH1955 |
| Price | 229 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo K3 released?
The Oppo K3 was announced 2019, May.
What is the Oppo K3's display size?
The Oppo K3 has a 6.5 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo K3 have?
The Oppo K3 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo K3 have?
The Oppo K3 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo K3 have?
The Oppo K3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo K3 battery capacity?
The Oppo K3 has a 3765 mAh battery.
Does the Oppo K3 support 5G?
No, the Oppo K3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo K3 run?
The Oppo K3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo K3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo K3 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN