Oppo N1 mini
4.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2140 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Oppo N1 mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2140 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Oppo N1 mini at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 72.2 x 9.2 mm (5.84 x 2.84 x 0.36 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS 1.4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, 1/3.2", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | Rotating pop-up main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | N5111 |
| Price | About 361 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo N1 mini released?
The Oppo N1 mini was announced 2014, August.
What is the Oppo N1 mini's display size?
The Oppo N1 mini has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo N1 mini have?
The Oppo N1 mini comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo N1 mini have?
The Oppo N1 mini is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo N1 mini have?
The Oppo N1 mini features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo N1 mini battery capacity?
The Oppo N1 mini has a 2140 mAh battery.
Does the Oppo N1 mini support 5G?
No, the Oppo N1 mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo N1 mini run?
The Oppo N1 mini runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo N1 mini?
AppsApk's editorial team rates the Oppo N1 mini at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.