Oppo N1
5.1/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3610 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo N1 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 13 MP main camera, a 3610 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo N1 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 170.7 x 82.6 x 9 mm (6.72 x 3.25 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | Rotating pop-up main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3610 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, dark blue |
| Price | About 472 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo N1 released?
The Oppo N1 was announced 2013, September. Released 2013, October.
What is the Oppo N1's display size?
The Oppo N1 has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo N1 have?
The Oppo N1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo N1 have?
The Oppo N1 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Oppo N1 have?
The Oppo N1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo N1 battery capacity?
The Oppo N1 has a 3610 mAh battery.
Does the Oppo N1 support 5G?
No, the Oppo N1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo N1 run?
The Oppo N1 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo N1?
AppsApk's editorial team rates the Oppo N1 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.