Oppo N3
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo N3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo N3 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 77 x 9.9 mm (6.35 x 3.03 x 0.39 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AA Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 1/2.3", 1.34µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Schneider Kreuznach certified optics, auto panorama (motorized rotation) |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | Motorized rotating pop-up main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass O-Click 2.0 bluetooth remote control |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | N5206 |
| Price | About 599 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo N3 released?
The Oppo N3 was announced 2014, October.
What is the Oppo N3's display size?
The Oppo N3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo N3 have?
The Oppo N3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo N3 have?
The Oppo N3 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo N3 have?
The Oppo N3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo N3 battery capacity?
The Oppo N3 has a 3000 mAh battery.
Does the Oppo N3 support 5G?
No, the Oppo N3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo N3 run?
The Oppo N3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo N3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo N3 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.