Oppo Neo 5 (2015)
4.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo Neo 5 (2015) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo Neo 5 (2015) at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - Vietnam, India, Indonesia, Bangladesh, Morocco, AlgeriaIran HSDPA 850 / 900 / 2100 - Other regions |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Neo 5 (2015) released?
The Oppo Neo 5 (2015) was announced 2015, June.
What is the Oppo Neo 5 (2015)'s display size?
The Oppo Neo 5 (2015) has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Neo 5 (2015) have?
The Oppo Neo 5 (2015) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Neo 5 (2015) have?
The Oppo Neo 5 (2015) is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Oppo Neo 5 (2015) have?
The Oppo Neo 5 (2015) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo Neo 5 (2015) battery capacity?
The Oppo Neo 5 (2015) has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo Neo 5 (2015) support 5G?
No, the Oppo Neo 5 (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Neo 5 (2015) run?
The Oppo Neo 5 (2015) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Neo 5 (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Neo 5 (2015) at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.