Oppo Neo 5
4.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Oppo Neo 5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Oppo Neo 5 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 65.8 x 9.2 mm (5.20 x 2.59 x 0.36 in) |
| Weight | 132.5 g (4.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS 1.4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 1201, R831L |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Neo 5 released?
The Oppo Neo 5 was announced 2014, August.
What is the Oppo Neo 5's display size?
The Oppo Neo 5 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Neo 5 have?
The Oppo Neo 5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Neo 5 have?
The Oppo Neo 5 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo Neo 5 have?
The Oppo Neo 5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Oppo Neo 5 battery capacity?
The Oppo Neo 5 has a 1900 mAh battery.
Does the Oppo Neo 5 support 5G?
No, the Oppo Neo 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Neo 5 run?
The Oppo Neo 5 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Neo 5?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Neo 5 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.