Oppo Neo 5s
4.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo Neo 5s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo Neo 5s at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) - SIM 1 & SIM 2 , LTE band 1(2100), 4(1700/2100), 7(2600) - for Mexico |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); ; ColorOS 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 174 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Neo 5s released?
The Oppo Neo 5s was announced 2015, May.
What is the Oppo Neo 5s's display size?
The Oppo Neo 5s has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Neo 5s have?
The Oppo Neo 5s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Neo 5s have?
The Oppo Neo 5s is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo Neo 5s have?
The Oppo Neo 5s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo Neo 5s battery capacity?
The Oppo Neo 5s has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo Neo 5s support 5G?
No, the Oppo Neo 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Neo 5s run?
The Oppo Neo 5s runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Neo 5s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Neo 5s at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.