Oppo Neo 7
3.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo Neo 7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model , Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - 4G model chipset, a 8 MP main camera, a 2420 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo Neo 7 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global HSDPA 2100 - India HSDPA 850 / 900 / 2100 - 3G model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - USA LTE band 3(1800), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps - 4G model HSPA 21.1/5.76 Mbps - 3G model |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 71.7 x 7.6 mm (5.62 x 2.82 x 0.30 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6582 - 3G model Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - 4G model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - 4G model |
| GPU | Mali-400MP2 Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), up to 256 GB (LTE model), 32 GB (3G model) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Models | A33f, A33w, A33fw |
| Price | About 152 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Neo 7 released?
The Oppo Neo 7 was announced 2015, October.
What is the Oppo Neo 7's display size?
The Oppo Neo 7 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Neo 7 have?
The Oppo Neo 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Neo 7 have?
The Oppo Neo 7 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo Neo 7 have?
The Oppo Neo 7 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo Neo 7 battery capacity?
The Oppo Neo 7 has a 2420 mAh battery.
Does the Oppo Neo 7 support 5G?
No, the Oppo Neo 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Neo 7 run?
The Oppo Neo 7 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Neo 7?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Neo 7 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.