Oppo Neo
4.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo Neo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo Neo at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 65.8 x 9.2 mm (5.20 x 2.59 x 0.36 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Neo released?
The Oppo Neo was announced 2014, February.
What is the Oppo Neo's display size?
The Oppo Neo has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Oppo Neo have?
The Oppo Neo is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo Neo have?
The Oppo Neo features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Oppo Neo battery capacity?
The Oppo Neo has a 1900 mAh battery.
Does the Oppo Neo support 5G?
No, the Oppo Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Neo run?
The Oppo Neo runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Neo?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Neo at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN