Oppo R1 R829T
5.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkGSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2410 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo R1 R829T is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2410 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo R1 R829T at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 70.4 x 7.1 mm (5.62 x 2.77 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R1 R829T released?
The Oppo R1 R829T was announced 2013, December. Released 2013, December.
What is the Oppo R1 R829T's display size?
The Oppo R1 R829T has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R1 R829T have?
The Oppo R1 R829T comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R1 R829T have?
The Oppo R1 R829T is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R1 R829T have?
The Oppo R1 R829T features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo R1 R829T battery capacity?
The Oppo R1 R829T has a 2410 mAh battery.
Does the Oppo R1 R829T support 5G?
No, the Oppo R1 R829T does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Oppo R1 R829T run?
The Oppo R1 R829T runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R1 R829T?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R1 R829T at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.