Oppo R1001 Joy
4.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo R1001 Joy is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo R1001 Joy at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 63 x 9.9 mm (4.88 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | R1001 |
| Price | About 108 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R1001 Joy released?
The Oppo R1001 Joy was announced 2014, May.
What is the Oppo R1001 Joy's display size?
The Oppo R1001 Joy has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Oppo R1001 Joy have?
The Oppo R1001 Joy is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo R1001 Joy have?
The Oppo R1001 Joy features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Oppo R1001 Joy battery capacity?
The Oppo R1001 Joy has a 1700 mAh battery.
Does the Oppo R1001 Joy support 5G?
No, the Oppo R1001 Joy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo R1001 Joy run?
The Oppo R1001 Joy runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R1001 Joy?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R1001 Joy at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.