Oppo R11
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo R11 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo R11 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Dual SIM LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Single SIM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 74.8 x 6.8 mm (6.08 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); ColorOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 20 MP, f/2.6, 1/2.8", 1.0µm, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, Red |
| Models | CPH1707, R11 |
| Price | About 435 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R11 released?
The Oppo R11 was announced 2017, June.
What is the Oppo R11's display size?
The Oppo R11 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R11 have?
The Oppo R11 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R11 have?
The Oppo R11 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo R11 have?
The Oppo R11 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R11 battery capacity?
The Oppo R11 has a 3000 mAh battery.
Does the Oppo R11 support 5G?
No, the Oppo R11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo R11 run?
The Oppo R11 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R11?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R11 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN