Oppo R15 Pro
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.28 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3430 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo R15 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.28 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3430 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo R15 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 8 mm (6.16 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, ceramic back |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.28 inches, 98.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.6", 1.22µm, PDAF 20 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.8", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0, 20mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3430 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic Black, Dream Mirror Red |
| Models | CPH1831, PAAM00 |
| Price | About 555 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R15 Pro released?
The Oppo R15 Pro was announced 2018, March.
What is the Oppo R15 Pro's display size?
The Oppo R15 Pro has a 6.28 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R15 Pro have?
The Oppo R15 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R15 Pro have?
The Oppo R15 Pro is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo R15 Pro have?
The Oppo R15 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R15 Pro battery capacity?
The Oppo R15 Pro has a 3430 mAh battery.
Does the Oppo R15 Pro support 5G?
No, the Oppo R15 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R15 Pro run?
The Oppo R15 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R15 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R15 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.