Oppo R15
7.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.28 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo R15 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.28 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3450 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo R15 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.2 x 7.4 mm (6.11 x 2.96 x 0.29 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.28 inches, 98.9 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.6", 1.22µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Hot Red, Snow White, Star Purple, Fantasy Pink |
| Models | PACM00, CPH1835 |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R15 released?
The Oppo R15 was announced 2018, March.
What is the Oppo R15's display size?
The Oppo R15 has a 6.28 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R15 have?
The Oppo R15 is available with 4 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R15 have?
The Oppo R15 is available with 128GB / 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo R15 have?
The Oppo R15 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R15 battery capacity?
The Oppo R15 has a 3450 mAh battery.
Does the Oppo R15 support 5G?
No, the Oppo R15 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R15 run?
The Oppo R15 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R15?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R15 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.