Oppo R15x
7.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo R15x is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo R15x at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 / 900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 75.5 x 7.4 mm (6.23 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Nebula, Silver Green |
| Models | PBCM10 |
| Price | About 382 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R15x released?
The Oppo R15x was announced 2018, October.
What is the Oppo R15x's display size?
The Oppo R15x has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R15x have?
The Oppo R15x comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R15x have?
The Oppo R15x is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo R15x have?
The Oppo R15x features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R15x battery capacity?
The Oppo R15x has a 3600 mAh battery.
Does the Oppo R15x support 5G?
No, the Oppo R15x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R15x run?
The Oppo R15x runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R15x?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R15x at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.