Oppo R17
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo R17 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo R17 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.9 x 7.5 mm (6.20 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front (Gorilla Glass 6) /back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 615 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.6", 1.22µm, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Radiant Mist, Ambient Blue, Neon Purple |
| Models | CPH1879, PBEM00 |
| Price | About 501 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R17 released?
The Oppo R17 was announced 2018, August.
What is the Oppo R17's display size?
The Oppo R17 has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R17 have?
The Oppo R17 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R17 have?
The Oppo R17 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo R17 have?
The Oppo R17 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R17 battery capacity?
The Oppo R17 has a 3500 mAh battery.
Does the Oppo R17 support 5G?
No, the Oppo R17 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R17 run?
The Oppo R17 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R17?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R17 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN