Oppo R1S
4.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2410 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Oppo R1S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2410 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Oppo R1S at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - R1K |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 70.4 x 7.1 mm (5.62 x 2.77 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | R8006 |
| Price | About 316 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R1S released?
The Oppo R1S was announced 2014, April.
What is the Oppo R1S's display size?
The Oppo R1S has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R1S have?
The Oppo R1S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R1S have?
The Oppo R1S is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R1S have?
The Oppo R1S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R1S battery capacity?
The Oppo R1S has a 2410 mAh battery.
Does the Oppo R1S support 5G?
No, the Oppo R1S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R1S run?
The Oppo R1S runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R1S?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R1S at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.