Oppo R1x
4.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo R1x is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2420 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo R1x at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 140.6 x 70.1 x 6.8 mm (5.54 x 2.76 x 0.27 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark blue, White |
| Models | R8206 |
| Price | About 370 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R1x released?
The Oppo R1x was announced 2015, January.
What is the Oppo R1x's display size?
The Oppo R1x has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R1x have?
The Oppo R1x comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R1x have?
The Oppo R1x is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo R1x have?
The Oppo R1x features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R1x battery capacity?
The Oppo R1x has a 2420 mAh battery.
Does the Oppo R1x support 5G?
No, the Oppo R1x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R1x run?
The Oppo R1x runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R1x?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R1x at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.