Oppo R3
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2410 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Oppo R3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2410 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Oppo R3 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 142.3 x 70.4 x 6.3 mm (5.60 x 2.77 x 0.25 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white |
| Price | About 295 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R3 released?
The Oppo R3 was announced 2014, June.
What is the Oppo R3's display size?
The Oppo R3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R3 have?
The Oppo R3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R3 have?
The Oppo R3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R3 have?
The Oppo R3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo R3 battery capacity?
The Oppo R3 has a 2410 mAh battery.
Does the Oppo R3 support 5G?
No, the Oppo R3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Oppo R3 run?
The Oppo R3 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R3 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.