Oppo R5
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo R5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo R5 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 74.5 x 4.9 mm (5.86 x 2.93 x 0.19 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.5 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Models | R8106 |
| Price | About 436 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R5 released?
The Oppo R5 was announced 2014, October.
What is the Oppo R5's display size?
The Oppo R5 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R5 have?
The Oppo R5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R5 have?
The Oppo R5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo R5 have?
The Oppo R5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R5 battery capacity?
The Oppo R5 has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo R5 support 5G?
No, the Oppo R5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R5 run?
The Oppo R5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R5?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R5 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.