Oppo R5s
4.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo R5s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo R5s at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 74.5 x 4.9 mm (5.86 x 2.93 x 0.19 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 218 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R5s released?
The Oppo R5s was announced 2015, August.
What is the Oppo R5s's display size?
The Oppo R5s has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R5s have?
The Oppo R5s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R5s have?
The Oppo R5s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo R5s have?
The Oppo R5s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R5s battery capacity?
The Oppo R5s has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo R5s support 5G?
No, the Oppo R5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R5s run?
The Oppo R5s runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R5s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R5s at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.