Oppo R7 lite
4.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2320 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo R7 lite is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2320 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo R7 lite at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Philippines |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Philippines |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71 x 6.3 mm (5.63 x 2.80 x 0.25 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Schneider-Kreuznach optics, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2320 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden, Silver |
| Models | R7kf |
| Price | About 272 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R7 lite released?
The Oppo R7 lite was announced 2015, September.
What is the Oppo R7 lite's display size?
The Oppo R7 lite has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R7 lite have?
The Oppo R7 lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R7 lite have?
The Oppo R7 lite is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo R7 lite have?
The Oppo R7 lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R7 lite battery capacity?
The Oppo R7 lite has a 2320 mAh battery.
Does the Oppo R7 lite support 5G?
No, the Oppo R7 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R7 lite run?
The Oppo R7 lite runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R7 lite?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R7 lite at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.