Oppo R7s
6.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3070 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo R7s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3070 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo R7s at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Taiwan, USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Taiwan LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 75.4 x 7 mm (5.98 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden |
| Models | R7sf |
| Price | About 283 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R7s released?
The Oppo R7s was announced 2015, October.
What is the Oppo R7s's display size?
The Oppo R7s has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R7s have?
The Oppo R7s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R7s have?
The Oppo R7s is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo R7s have?
The Oppo R7s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R7s battery capacity?
The Oppo R7s has a 3070 mAh battery.
Does the Oppo R7s support 5G?
No, the Oppo R7s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R7s run?
The Oppo R7s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R7s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R7s at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.