Oppo R815T Clover
5.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo R815T Clover is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo R815T Clover at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129.6 x 66.7 x 9.8 mm (5.10 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 141.5 g (4.97 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R815T Clover released?
The Oppo R815T Clover was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the Oppo R815T Clover's display size?
The Oppo R815T Clover has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R815T Clover have?
The Oppo R815T Clover comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R815T Clover have?
The Oppo R815T Clover is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R815T Clover have?
The Oppo R815T Clover features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Oppo R815T Clover battery capacity?
The Oppo R815T Clover has a 1700 mAh battery.
Does the Oppo R815T Clover support 5G?
No, the Oppo R815T Clover does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo R815T Clover run?
The Oppo R815T Clover runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R815T Clover?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R815T Clover at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.